טיפול זוגי או ייעוץ פרטני – מה הכי מתאים לריפוי מערכות יחסים?

0

 

האם זוג צריך להתחיל בייעוץ זוגי או שכל אחד מהם ילך בנפרד לפגישות ייעוץ פרטיות זו לא בחירה. שניהם חשובים. אם זוגות יקפצו לייעוץ משותף מבלי שעשו לפחות רפלקציה עצמית ופיתחו תחושה כלשהי של התרומות שלהם לזוגיות, כנראה שייעוץ זוגי לא ילך כל כך טוב.

האם ניתן לזוגות לעבוד על עצמם כאינדיבידואלים במקביל לעבודה על מערכת היחסים שלהם כזוג, או שעליהם להתמקד בהיבט אחד בכל פעם?

לא רק שזה אפשרי, זה חיוני, לזוגות לעבוד על עצמם כאינדיבידואלים באותו זמן שהם עובדים יחד על מערכת היחסים שלהם. כל מערכת יחסים מורכבת משני אנשים או יותר. כל אדם מביא מחשבות, עמדות, זיכרונות והתנהגויות למערכת היחסים. כל אדם משפיע, משפיע ובעל פוטנציאל לשנות את המחשבות, האמונות, הגישות וההתנהגויות של האדם האחר. בעיות בזוגיות נובעות לעתים קרובות מתקשורת שגויה מסוג כלשהו. למה? מכיוון שכל אדם ניגש לכל מצב עם חשיבה ייחודית:

• זיכרונות רחוקים ועדכניים שצובעים את האינטראקציה הנוכחית

• שיחות, שיפוטים, ביקורות ועצות מאחרים בעבר הרחוק או בעתיד הקרוב

• רגשות שליליים כגון פחד, חרדה ותחושת חוסר התאמה המופעלים באופן מיידי

כאשר כל אדם משקף את עצמו (לבד או בעזרת חבר דואג, קרוב משפחה או מטפל מוסמך),מטפלת זוגית מומלצת התקשורת הופכת לכנה יותר, ישירה יותר, פחות שיפוטית, פחות מאשימה, יותר חמלה ויותר פתוחה לביצוע שינויים קטנים. המחשבות, הגישות וההתנהגויות של כל אדם יוצרות את אבני הבניין של שותפות מוצלחת. אבני בניין פגומות יוצרות מבנה חלש ושביר. מערכות יחסים חזקות, מספקות ומתמשכות בנויות על בסיס איתן של שני אנשים המשקפים את עצמם ואוהבים.

כיצד יכול אדם בעיצומן של בעיות עזות וכואבות במערכות יחסים למצוא או ליצור חיבור נפש-גוף בתוך עצמו?

חיבור גוף-נפש כבר קיים בכל אדם. אף אחד לא חייב ליצור חיבור גוף-נפש. פשוט צפו בתינוק בוכה כשהוא צריך משהו, משתולל ומחייך ומצחקק כשהוא שמח, וצורח כשהוא לא יכול לקבל את צרכיו.

מה שצריך ליצור הוא תשומת לב לשים לב למסרים העדינים ולעיתים לא כל כך עדינים שהגוף חושף, מרגע לרגע. לדוגמה, אם מישהו משמיע הערה רשלנית שפוגעת ברגשותיך ואתה מרגיש כאב חד בצוואר או בבטן, אל תתעלם מהתחושה הגופנית.

אל תתעלם מהכאב שההערה הקלת דעת של בן/בת הזוג גרמה לך. אבל גם, אל תגיב בחיפזון. תחילה הרהור עצמי. תחשוב לעצמך, למה ההערה הזו פגעה בי? ואז, כמה רגעים לאחר מכן, תוכל לשקף לאדם האחר הזה בדיוק כיצד ההערה של אותו אדם השפיעה עליך. אם השותף שלך ממעיט בדאגה שלך, יש לך את האימות הפנימי. אתה יודע מה הגוף שלך הרגיש. לאחר מכן תוכל לנקוט עמדה חזקה ולהביע את עצמך בבהירות. תשומת לב לגוף שלך שומרת אותך חזק רגשית, פיזית וביחס לכל אחד ולכל דבר בחייך.

האם זוגות במשבר צריכים לבחור בייעוץ זוגי או בטיפול פרטני? אם אפשר, הפתרון הטוב ביותר הוא לכלול את הכל. עשויה להיות כרוכה עלות כספית אך התמורה הרגשית עשויה להיות שווה את הזמן והכסף המושקע. וגם אם מערכת היחסים הנוכחית הזו תסתיים, שניכם למדו כמה שיעורים חיוניים שיכולים רק לעזור לכם ליצור מערכות יחסים עתידיות מספקות יותר.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *