Wiele lat temu, kiedy zaczynałem pracę w zawodzie projektanta, mój kolega podzielił się listą cech, które składają się na idealnego klienta dla profesjonalisty w dziedzinie projektowania (projektant wnętrz, architekt, architekt krajobrazu itp.). Od tego czasu ta lista „jak to zrobić” jest udostępniana innym profesjonalistom, a także klientom na całym świecie. Dzielę się nim z wami dzisiaj, aby pomóc w dalszym szerzeniu jego mądrości i prawdy.

Jeśli zastanawiasz się nad zatrudnieniem profesjonalnego projektowanie wnętrz online, weź sobie te słowa do serca. Odkryjesz, że w ten sposób pomagasz odblokować większe doświadczenie twórcze, a ostatecznie piękniejszy ukończony projekt.

Podczas współpracy z architektem, projektantem wnętrz, wykonawcą, projektantem krajobrazu lub rzemieślnikiem:

• Mów jasno i komunikatywnie o oczekiwaniach i pragnieniach.

• Odrób swoją pracę domową. Wiedzieć, co lubisz, a czego nie. Jasno określ swoje potrzeby — od przechowywania wina po półki na kolekcję pierwszych wydań; od łóżek dla psów po miejsce w szafie; od oświetlenia łazienkowego po domowe biuro.

• Uważaj, rób notatki i słuchaj. Bądź gotów rozszerzyć swój pierwotny plan, aby był lepszy, większy i bardziej satysfakcjonujący.

• Będziesz pracować bezpośrednio z projektantem, który z kolei będzie pracował bezpośrednio z zespołem specjalistów, od asystentów projektantów po generalnych wykonawców lub architektów, glazurników, malarzy i wielu rzemieślników. Projektantka będzie też zamawiać tkaniny, współpracować z showroomami i żonglować każdym aspektem projektu. Błędy mogą się zdarzyć. Towary wykonane na zamówienie stwarzają możliwość pomyłki, nieprawidłowego pomiaru lub koloru, nieporozumienia, niewłaściwego beżu, pokrycia ścian w kolorze tostowym zamiast bogatego kremu. Ważne jest, aby mieć poczucie humoru i zaufanie, że projektant sprawi, że wszystko się ułoży.

• Trzymaj się broni. Danie się namówić na coś, czego nie lubisz – tylko po to, by później zdecydować, że nie możesz z tym żyć – może być katastrofalne. Unikaj roztargnienia i niezdecydowania, a zwłaszcza nie zmieniaj zdania wielokrotnie. Jest to denerwujące dla projektanta i może być koszmarem, gdy trzeba przerobić plany, malowanie, hydraulikę, tynki lub kafelki.

• Architekt lub projektant jest doradcą, który ostatecznie nie ma ostatecznej decyzji. Nie podpisują czeków; ty robisz.

• To proces twórczy. Trzymaj się kursu i pozostań zaangażowany emocjonalnie.

• Obserwuj z optymizmem. Bądź cierpliwy. Kreatywni ludzie ciężko pracują, aby cię uszczęśliwić. Nie antagonizuj dekoratora i zawsze zakładaj najlepsze.

• Płać terminowo i rozważnie.

• Bądź odpowiedzialny za wszystkie swoje decyzje. Nie spiesz się i kupuj duże antyki, meble lub dzieła sztuki bez uprzedniej dyskusji z projektantem.

• Bądź ostrożny i zwracaj uwagę. Wypróbuj próbki tkanin, próbki farb i elementy mebli, aby upewnić się, że możesz z nimi żyć. Na przykład, jeśli to możliwe, zalecam przyniesienie dwóch próbek krzeseł do jadalni. Łatwiej wyobrazić sobie dziesięć krzeseł z dwoma przed sobą. Spędź tydzień mieszkając z obrazem lub rzeźbą. Spontaniczność jest w porządku, ale najlepiej nie spieszyć się z ważnymi decyzjami.

• Zminimalizuj element zaskoczenia. Nie podejmuj decyzji bez uwzględnienia wszystkich aspektów projektu.

• Jeśli nie zgadzasz się z planami lub decyzjami projektanta, wycofaj się z wdziękiem dopiero po głębokim namyśle. Staraj się, aby rozstanie było polubowne, a może nawet otwarte.

• Nie należy manipulować Twoim gustem, ale nie Twoim zadaniem jest poniżanie projektanta, jego personelu, ich gustu lub pomysłów. Celem jest stworzenie pięknych pokoi; nie jest wyzwaniem zobaczyć, kto „wygrywa” każdą decyzję.

• Staraj się nie komentować, dopóki wszystko nie znajdzie się na swoim miejscu: to znaczy, dopóki pokoje nie zostaną ukończone, a meble nie zostaną odpowiednio ustawione. Nie stój przy ciężarówce i nie krytykuj. Spójrz na wszystko w kontekście. Poczucie prawdziwej „wspólnej pracy” sprawia, że projekt idzie dobrze.